top of page

 

Начинкою зазвичай служить базальтовий утеплювач - мінеральна вата. Із зовнішнього боку утеплювач зашивають вологостійкою фанерою або плитами ОСП, які облицьовуються фасадною штукатуркою, або обшиваються сайдингом. За бажанням замовника зовнішні стіни будинку можуть бути викладені облицювальною цеглою. Внутрішню обробку каркасного будинку зазвичай виконують гіпсокартоном. Шви ретельно шпаклюються і штукатуряться. На підготовлену вирівняну поверхню наноситься фарба, або наклеюються шпалери. Завдяки застосуванню ефективного мінерального утеплювача стіна каркасного будинку по тепловтратам прирівнюється до цегляної стіни двометрової товщини. Навіть в сильні холоди такий будинок надовго залишається теплим і затишним. При відключенні опалення, температура в будинку знижується в середньому на 2 градуси в добу. Це дозволяє економити до 50% електроенергії на обігріві, в порівнянні з цегляним будинком. Міжкімнатні перегородки, підлоги і панелі перекриття виконуються з каркасних панелей з утеплювачем. Це дозволяє виключити протяги, домогтися мікроклімату в кожній кімнаті, істотно знизити шуми. Каркасні будинки досить легкі і не вимагають масивних фундаментів, що в значній мірі скорочує вартість будівництва.

Каркасні будинки відрізняються безмежністю варіантів. За цією технологією в усьому світі зводиться будь-яке житло: малоповерхові будинки на кілька  господарів,  багатокімнатні котеджі, школи, ясла, дитячі садки, адміністративні і господарські установи.

Для початку поговоримо про стереотипи. Припустимо, людина бажає побудувати недорогий заміський будинок: теплий, з набором зручностей, красиво оброблений. Людина прикидає варіанти (будувати з цегли? З пінобетону? З дерева?), Розглядає пропозиції різних фірм, одна з яких пропонує побудувати каркасний будинок. Що при цьому уявляє потенційний замовник? Швидше за все, наступне: каркас з нетесаних колод, обшитих з двох сторін дошками, між якими для утеплення засипається шлак. У кращому випадку виникне асоціація з фінськими щитовими будинками, які в сенсі комфорту трохи краще вищеописаного "каркасного", але теж не відповідають вимогам сьогоднішнього дня.

У результаті замовник з зневагою відмахується від такого варіанту - і даремно, тому що ніякого відношення до реальних каркасних будинків ці продукти не мають. По-перше, каркаси бувають різні, у тому числі металеві, так що міцність такої конструкції не поступається навіть цегляному будинку. По-друге, сучасні технології дозволяють підняти якість будівлі і комфорт на рівень, що відповідає вимогам самого вимогливого замовника. 
Втім, давайте по порядку. Отже, потенційний замовник все-таки зважився будувати каркасний будинок, тобто його переконали, що такий будинок може мати прийнятний набір зручностей, а також бути теплим, світлим і міцним. Тоді слід мати уявлення про те, яким чином зводиться подібний тип будівель. Відразу скажемо: у нас металеві каркаси зважаючи на їх дорожнечу майже не використовуються. Що, однак, зовсім не знижує якості: каркасні будинки успішно будуються з використанням дерев'яних конструкцій, які з точки зору екології навіть краще. Перший плюс виявиться вже на стадії зведення фундаменту. Якщо для цегляного будинку (або, припустимо, будівлі з газобетону) потрібно досить значний фундамент, то для каркасного іноді досить стрічкового фундаменту, на якому - будьте певні! - Можливе зведення дуже міцного будови. Зрозуміло, грунту скрізь різні, тому іноді може знадобитися і бетонна плита. Однак у будь-якому випадку ви отримаєте економічний виграш у порівнянні з будинками з більш важких матеріалів, а крім того, не ізуродуете ділянку глибоким котлованом. Що зазвичай відбувається далі? Для зведення стін потрібні важкі вантажопідйомні механізми: крани, лебідки і т. д. Відповідно, потрібно під'їзна дорога для крана, простір для розмаху стріли, що тягне за собою пристойну вирубку лісу на ділянці. Буває так, що після "успішно" завершеного заміського будівництва замовник виявляється на пустирі, який сам собі і влаштував! Якщо ж ви будуєте каркасний будинок, то важкі механізми не будуть потрібні, оскільки всі комплектуючі можна занести на ділянку вручну, після чого бригада з чотирьох-шести осіб збере ваш будинок без будь-якого крана, що дозволить вам зберегти у первозданному вигляді природний ландшафт (відомо ж: дерево зрубати легко, а ось виростити - дуже важко). 

Якщо ви з тих чи інших причин не можете будуватися влітку, то відразу виявиться ще один плюс: можливість будівництва в будь-яку пору року. Спробуйте, наприклад, звести цегляну стіну в пятнадцатиградусний мороз - навряд чи це закінчиться успіхом, вірно? Усі так звані мокрі будівельні технології в період заморозків не працюють, що робить вашу будівництво виключно сезонної. У той час як у нашому випадку ви будуєте влітку тільки фундамент, а всі інші роботи проводите, коли душа забажає. При цьому треба відзначити, що душа нашої людини бажає побудуватися як можна швидше (ми не тільки швидку їзду любимо!). Реально, однак, будівництво розтягується на багато місяців, а то й роки, в чому немає вини підрядників - така вже технологія. У той же час каркасний будинок (не важливо, великий або маленький) збирається приблизно за пять тижнів. 
"Не смішіть! - Вигукне хто-небудь. - За пять тижнів можна побудувати тільки сарай!" Не варто так поспішати з висновками, краще ближче познайомитися з тим, що являє собою каркасний будинок, так би мовити, в розрізі. Спочатку на фундаменті збирається з дощок каркас підлоги першого поверху, далі - зводиться каркас стін, перекриття та система крокв. Комплектуючі деталі тут - стандартні, крок прямокутного осередку - теж (як правило, він кратний розміру аркуша гіпсокартону і становить 0,6 метра). А з таких елементів, ясна річ, будинок збирається набагато швидше, ніж, припустимо, з цегли. Яким повинен бути дерев'яний каркас? Питання не настільки просте - в першу чергу тому, що культура будівництва у деяких компаній поки що не завжди і не скрізь на належному рівні. І дехто може, припустимо, використовувати для виготовлення несучих конструкцій дошку природної вологості, з якої через кілька місяців відбувається зрозуміло що. Звідси висновок: дерево має бути, по-перше, сухим, по-друге, струганим, тобто певного розміру. Якщо ці правила дотримуються, то ваші стіни ніколи не "поведуться", підлога не буде дутися буграми, а обробка не дасть тріщин. У порожнечах набраного каркаса встановлюються інженерні комунікації, потім укладається теплоізоляція - мінеральна вата або інший матеріал, зберігає тепло. Після цього каркас зашивають товстою вологостійкою фанерою, монтують вітрозахист і обробляють стіни так званою вінілової вагонкою. Але, може, ви хочете обробити ваш каркасний будинок трохи інакше? Будь ласка - можете обробити його справжньою вагонкою, обкласти цеглою (при цьому ніхто не відрізнить його від цегляного будинку!) Або придумати що-небудь зовсім вже оригінальне. Немає жодних проблем, все тут залежить від ваших фінансових можливостей і фантазії. До речі, якщо вже мова зайшла про фантазії замовника, зупинимося на втіленні архітектурних рішень будинку. Як вже зрозуміло з вищесказаного, ця будівельна технологія - дуже гнучка, вона майже не дає ніяких обмежень. Тому в даному випадку є можливість втілити практично будь-які (в розумних, звичайно, межах) архітектурні рішення та проекти. А ще можна створити комфорт, фактично не відрізняється від рівня комфорту вашої міської квартири. Далеко не всі технології будівництва дозволяють зробити так, щоб ви забули про те, що перебуваєте "в селі". У каркасному будинку і житлові кімнати, і санвузол, і кухню ви можете вибудувати один в один з квартирою в місті - а "село" нехай відчувається шумом лісу і свіжим повітрям з вікна. 
Чи будують за кордоном каркасні будинки? Відповідаємо: будують - в країнах Скандинавії, наприклад, близько 90% індивідуальних заміських будинків зводяться саме за цією технологією. Причина тут в першу чергу в тому що це дешевий будинок в порівнянні з дерев'яним або цегляним.  

Основа канадського котеджу »дерев'яний каркас з бруса. Термін служби будинку безпосередньо залежить від якості деревини. Найголовніший ворог деревини »вологість. Саме вона викликає гниття і руйнування дерева. Щоб повністю запобігти процесу гниття деревини її просочують спеціальним складом від біоруйнування і ретельно просушують. Дерев'яний каркас не розсихається і не веде, що дозволяє не чекаючи усадки проводити чистові оздоблювальні роботи.

Підраховано, що для комфортного проживання в наших природно-кліматичних умовах оптимальна товщина мінерального утеплювача в будинку для постійного проживання повинна бути не менше 100 мм.

Зовнішні стіни повинні бути стійкі до вологи. Оптимальні матеріали, які застосовуються в цих цілях - вологостійка фанера або плити ОСП (в ​​англійському варіанті OSB). Однак крім цих матеріалів вконструкції будинку передбачена пароізоляція, яка не дає вологості проникнути в будинок. 

Каркасно-рамковий метод робить можливим будувати будівлі з великою кількістю криволінійних поверхонь. Відмінною рисою цього способу є те, що підготовка та збирання всіх необхідних для спорудження елементів здійснюється на будмайданчику. Перевага цього способу полягає в широкому асортименті архітектурних рішень майбутньої конструкції. 
Надійність і термін служби будинку залежить від якості матеріалів і конструктивної схеми каркаса. На якість каркаса значний ефект надає спосіб з'єднання його блоків і ступінь його захисту від руйнівних впливів. Каркасна схема залежить від конкретної технології. Зазвичай каркасна схема являє собою міцну клітинну конструкцію. 
Для спорудження каркаса, як правило, використовують найбільш економічні будматеріали, такі як брус або обрізна дошка. Ширина отворів у такого каркаса становитиме три-чотири метри. При необхідності збільшити ширину прорізів для виготовлення каркаса рекомендується використовувати клеєний брус. Каркасні будівлі практично не схильні до усадки, що дає можливість зводити їх у будь-який сезон і буквально через тиждень можна починати обробку будинку. 
Каркас треба виготовляти з висушеної деревини, щоб з часом каркас не скривився, і не почалися процеси гниття. Більш надійні і високоякісні каркаси споруджують з клеєної деревини, хоча вони багато дорожче, ніж зі звичайної деревини. Будматеріали, з яких роблять каркаси, повинні бути грунтовно опрацьовані складами, що запобігають гниття, утворення цвілі і грибка, що підвищують вогнестійкість, це збільшить довговічність і надійність будови. 
При складанні каркасного будинку дуже важливо підібрати високоякісний утеплювач. Він повинен бути стійким до вологи, гниття і гризунам, володіти гнучкістю і пружністю, не піддаватися деформації та усадки протягом усього терміну служби. 
Загальновідомо, що несучі стіни в цегляних і великопанельних будинках розташовуються зовні і всередині будівлі. Це в свою чергу жорстко закріплює запроектовані планувальні рішення і не дозволяє змінювати кількість і розташування кімнат ні в процесі будівництва, ні тим більше під час експлуатації квартири. У той же час, згідно з даними фахівців, ефективність використання цеглини для зведення несучих стін за характеристиками міцності обмежується висотою в п'ять поверхів. Для посилення несучих цегляних стін в багатоповерхових будинках питома витрата сталевої арматури на квадратний метр площі збільшується більш ніж у 3 рази. При цьому, наприклад, керамічну цеглу та бетонні панелі, які широко застосовуються у стінових конструкціях, мають досить низькими теплотехнічними характеристиками, що змушує на додаток до них використовувати ефективний утеплювач. 
Також важливим є і той факт, що практично всі раніше застосовувані конструктивні схеми зведення житла мають високу матеріало-і енергоємність в будівництві та експлуатації. 
Тим не менш, незважаючи на невисокі споживчі якості, саме таке житло становить майже 75% всього обсягу житлового будівництва. 
Також одночасно зі скороченням бюджетного фінансування житлового будівництва відбулася переорієнтація на конкретних замовників, що істотно посилив вимоги до споживчих якостей масового житла. При цьому вимоги підвищилися не тільки по планувальним рішенням, обробці приміщень, якості застосовуваних матеріалів і обладнання, а й до архітектурної виразності всього житлового комплексу. 
Для того щоб масове житло відповідало сучасним вимогам і в той же час було доступним, в першу чергу треба було знизити його собівартість за рахунок матеріаломісткості кістяка будівлі, а також за рахунок застосування сучасної конструктивної системи з використанням передових вітчизняних технологій та ефективних вітчизняних будматеріалів. 
Сьогодні для досягнення цих цілей практично у всіх розвинених країнах у житловому будівництві використовують каркасні системи. 


Підвищений рівень теплозахисту зовнішніх стін каркасних будинків в 1,5 рази зменшує витрату тепла на квадратний метр площі у порівнянні з великопанельних будинками. Більш теплі стіни забезпечують зниження експлуатаційних витрат на опалення житлового будинку до 35%, а економія тепла досягає 475 Гкал на рік (або 80 тонн умовного палива на рік). 
Таблиця техніко-економічних показників несучих каркасів (кістяка) будівель для різних відомих конструктивних систем 

Параметр для порівнянняПри цьому треба відзначити, що певні зрушення у створенні типового проекту бистровозводімого комфортного каркасного житлового будинку вже є. Так, каркасні системи, розроблені створили нову уніфіковану відкриту архітектурно-будівельну систему будівель різного призначення

У порівнянні з монолітними будинками каркасні будинки вигідно відрізняються вартістю, високою шумоізоляцією і різноманітністю планувань, від цегельних - знову ж вартістю, швидкими термінами зведення, від панельних - необмеженими площами і архітектурними можливостями. Будинок, побудований за каркасною технологією, зводиться набагато швидше, ніж при будь-якому іншому вигляді будівництва.

Якою ж має бути концепція енергоефективного та доступного житла 21-го століття? Правильно, саме герметична посудина, недорога в будівництві та обслуговуванні, зручна і досконала - те, що нам потрібно!

Ця маловідома поки в Україні технологія домобудівництва вже давно придумана на Заході, перевірена багаторічним досвідом багатьох північних країн, і як і раніше активно застосовується в таких країнах, як США, Канада, Фінляндія, Швеція, Японія, Норвегія, Данія і т.д. Ця технологія отримала назву «високоефективна каркасна технологія домобудівництва». Перші каркасні дерев'яні конструкції були побудовані в Європі та Скандинавії більше п'яти століть тому, а найбільшого поширення вони набули з розвитком високотехнологічного будівництва наприкінці XX століття. Надійний комфортабельний дерев'яний будинок за каркасною технологією має порівняно невисоку ціну, тому це вигідне і раціональне рішення. Експлуатаційний термін становить 50–70 років. Несучою частиною будівлі є дерев'яний каркас, огороджувальною — утеплювач у поєднанні з вітро-, гідро- і парозахисними плівками або мембранами. Завдяки такому розподілу каркасний будинок відрізняється високими показниками теплозберігання. Усередині «пирога» монтуються інженерні комунікації.

Конструкція відрізняється високою енергоефективністю і відповідає всім сучасним вимогам до житла для комфортного проживання у будь-якій кліматичній зоні України.

Каркасний будинок

Понад триста років існує технологія будівництва каркасно панельних будинків. Близько 80% споруджуваного приватного житла в усьому світі будується саме за цією технологією. Традиційно, дана технологія будівництва називають Канадською. Незважаючи на велику увагу преси на дану технологію каркасні будинки так і не набули широкого поширення в Україні.

Насправді Канадськими їх стали називати в силу того, що перші будинки побудовані за каркасною технологією прийшли до нас із Канади. Перша хвиля будівництва пішла на початку 90 років. Тоді і народився ще один термін, що частково описує дану технологію - сендвіч - панельний будинок. І дійсно, стіни каркасного будинку своєю будовою нагадують сендвіч. 

Каркасний будинок

bottom of page